Ako si správne vybrať ortézu
Ako si správne vybrať ortézu
Ten, kto čas od času športuje, vie, že šport je radosť a urobí všetko preto, aby mohol športovať a poraneniam predchádzať. Keď sa už zranenia vyskytnú, tak aby ich čo najefektívnejšie vyliečil. Ortézy predstavujú pomôcky ako v prevencii, tak aj pre samotnú liečbu poranenia.
Ako vyberať a nakupovať ortézy?
Všetko sa točí okolo troch najdôležitejších faktorov, ktoré je potrebné pri kúpe ortézy brať v úvahu:
- Určenie typu alebo druhu zranenia alebo problému
Je potrebné si určiť (najlepšie v spolupráci s lekárom), o aký je typ zranenia ide. Ak sa jedná o chronické ťažkosti, ktoré sa ťažko liečia (napr. tenisový lakeť) kde Vám má ortéza len pomôcť uľahčiť od bolesť alebo či Vám pomôže vrátiť sa napríklad po zranení a slúžiť tak iba pri prevencii v prvých týždňoch, v ktorých sa po zranení vraciate. - Určenie stupňa ochrany, stabilizácie a komfortu
Keď už viete o aký typ zranenia alebo problému sa vo Vašom prípade jedná, musíte sa zamyslieť, akým spôsobom si od nich chcete uľaviť. Preto je dôležité určiť stupeň ochrany a stabilizácie, ktorá zodpovedá vašim potrebám - či potrebujete ľahko zafixovať alebo regulovať a podstatne zaistiť. Viac o stupňoch ochrany a stabilizácie nájdete nižšie v bode A. Aj čo sa týka komfortu sú medzi jednotlivými ortézamy veľké rozdiely, ktoré sú popísané nižšie v bode B. Určite dbajte na správny výber ortézy, predovšetkým, ak sa ju chystáte nosiť celodenne.
A. Stupeň ochrany
Stupeň ochrany je, ako už bolo povedané, dôležitý, primárny údaj pre výber ortézy - môžete ho sami odvodiť podľa svojich pocitov a aktuálneho stavu alebo odporúčania lekára, môžete si nechať poradiť od odborníka, ktorým by (aspoň v základnej miere) predávajúci mal byť.
B. Miera komfortu
Miera komfortu, ktorú si chcete dopriať, a ktorá sa s najväčšou pravdepodobnosťou odrazí aj v cene ortézy, je priamo úmerná s materiálom, z ktorého je ortéza vyrobená a zo spracovania detailov, ktoré vám ortéza ponúkne - polstrovanie, vystlané časti, obšitie krajov, typ úžitkového stehu na švíkoch, typ plastu, použitý kov pre závesné kĺby alebo oceľové pružiny, atď. Je dobré si predstaviť, že v ortéze budete tráviť hodinu, dve, napríklad aj viac, potom doceníte každú maličkosť a detail. Komfort, áno či nie? Najčastejšie používaný materiál je neoprén, ktorý je známy pre svoje vysoké izolačné vlastnosti a schopnosť udržať teplo - je ohybný na všetky strany, drží tvar, je odolný, ideál pre chladné počasie. Avšak saje pot, ortéza oťažieva, u citlivých jedincov môže vyvolať aj alergickú reakciu na pokožke. Preto sú špeciálne materiály, ako napríklad (u Muellera) HydraCinn ™, ktorý neobsahuje latex, urýchľuje odvod vlhkosti a svojim tepelným manažmentom zaručuje nadštandardnú kvalitu. Základný návlek je vyrobený z antimikrobiálnej textílie, ktorá je špeciálne priedušná a extrémne mäkká na dotyk, pritom drží tvar. Iným, ale dodajme skôr základným materiálom využívaným pre základné typy ortézy alebo bandáži, je textilný úplet, priadze, pružné a priedušné vlákna, ktoré zaisťujú maximálne pohodlie pri nosení - v tomto prípade ale nemožno čakať, že ortéza drží tvar, kompresia je limitovaná, rovnako ako podpora (pokiaľ sa nejedná o kombináciu materiálov).
C. Správna veľkosť ortézy
Výber správnej veľkosti rozhodne nesmiete podceniť. Správny výber je kľúčový pre naplnenie funkcie ortézy. Pokiaľ si vyberiete ortézu menšiu, tak vás (keď ju vôbec navlečiete) bude tlačiť, škrtiť, pravdepodobne nepokryje celú inkriminovanú oblasť a najmä cirkulácia krvi potom dosť viazne. Naopak, neprimerane veľká ortéza nedosadne, nevystuží alebo dostatočne nespevní voľné alebo pohyblivé časti a nesplní svoju funkciu. Preto sa pri výbere správnej veľkosti naozaj starostlivo riaďte podľa pokynov uvedených pre každý typ a presne si zmerajte časť tela v požadovanom mieste. - Stanovenie ceny, ktorú chcete alebo môžete za ortézu zaplatiť
Pri ortézach určite neplatí, že ak si kúpite najdrahšiu čo trh ponúka, tak bude zároveň pre Vás najlepšia. Je dôležité, aby ste mali jasno v predchádzajúcich dvoch bodoch a vtedy sa rozhodnete medzi jednotlivými ortézami. Faktom však je, že ak sa u dvoch podobných ortéz líši cena, tak tá drahšia Vám väčšinou pomôže lepšie - rozdiely sú najmä v spracovaní a použitých materiáloch.
Ak máte všetky tri popisované body vyriešené, potom pravdepodobne nebudete mať problém nájsť tu správnu ortézu presne pre vás.
Dôležité upozornenie vychádzajúce z častých otázok pri nákupoch nami ponúkaných ortéz!
Nemožno zamieňať športové ortézy za liečebné ortézy. Aj keď sa ich funkcie a použitie prekrýva, splýva a veľa liečebných ortéz možno použiť aj na šport a naopak. Rozdiel je v tom, že liečebné ortézy môže predpísať odborný lekár za účelom liečby do doby plného vyliečenia a športové ortézy nie. Športujúci človek je totiž považovaný za plne zdravého a úhrady ortopedických pomôcok zdravotnou poisťovňou nie sú určené ako podpora vykonávania športovej aktivity, ale ako podpora liečby.
Stupne ochrany
- Stupeň 1. - základný
Jednoduché priedušné návleky z textílie, úpletu alebo neoprénu, poskytujúce základnú alebo minimálnu kompresiu, udržia alebo poskytnú (terapeutické) teplo; použitie môže byť aj preventívne, pri očakávaní záťaže. Nedajú sa od nich čakať zázraky, ich miesto a použitie je limitované. - Stupeň 2. - stredný
Pevná alebo nastaviteľná kompresia (pri omotávacích ortézach / bandážach), ktorá pomáha udržať telesné teplo, zlepšuje obeh a podporuje hojenie. Oproti ortézam so základným stupňom ochrany tieto fixujú lepšie, ale zvyčajne bez prídavných výstuh, primerané problémy vyrieši. - Stupeň 3. - vyšší
Ortézy (alebo podpory) s týmto stupňom ochrany sú ideálne pre úľavu alebo zmiernenie bolesti a poskytujú vynikajúcu podporu. Výstuž pomocou flexibilných oceľových pružín, prípadne vystuženého puzdra alebo systémom kompresných pásikov; ortéza v tomto prípade supluje "prácu" voľné časti iba čiastočne, obmedzenie pohybuje je minimálne alebo žiadne, atrofia nehrozí. Pevná alebo nastaviteľná kompresie, ktorá pomáha udržať telesné teplo, zlepšuje obeh a podporuje hojenie. - Stupeň 4. - maximálny
Získate maximálnu možnú stabilitu, oporu a ochranu, problematické pohyblivé časti sú pred vybočením dokonale ochránené pomocou kĺbových závesov, flexibilnými oceľovými pružinami, systémom pomocných pásov, vystuženým plastovým puzdrom či kombináciou vyššie uvedeného. Týmto ortézám sa môžete bez obáv zveriť s akýmikoľvek problémami ... ale pozor, preberajú viac alebo menej funkciu inkriminovanej časti, je potrebné ich občas povoliť, zložiť a zvoliť "oživovací" režim - prejsť sa, vyklusať, zaplávať si, proste kompenzovať.
Ako správne zmerať časť tela?
Dĺžka chodidla - správna veľkosť u (drvivej väčšiny) členkových ortéz sa stanovuje podľa veľkosti obuvi, čiže potrebujete vedieť to pravé číslo, ktoré odvodíte od veľkosti chodidla - jedna veľkosť ortézy zahrnie dve až tri čísla obuvi, takže by nemal byť problém si vybrať ... ak ste presne medzi dvoma veľkosťami, radšej zvoľte tu väčšiu, aby ste ortézu vôbec dokázali nasadiť.
Obvod stredu kolena - je vodítkom pre výber správnej veľkosti u kolenných ortéz, samozrejme meriate nohu uvoľnenú, koleno mierne pokrčené; ďalej vám napovie tabuľka veľkostí, ktorá je pri každom produkte uvedená. Merajte starostlivo, ortéza musí koleno resp. jeho stred tesne obopínať, inak je spevnenie tejto pohyblivej časti a tým funkcie ortézy diskutabilné, voľná ortéza sa chová skôr ako ďalší záťaž.
Obvod stehna - je žiaduci u niektorých typov kolenných ortéz, hlavne potom u stehenných bandáží a opôr; meria sa 10 resp. 15cm (podľa druhu ortézy a výrobcu) nad stredom kolená. V prípade omotávacích ortéz alebo bandáži sa dá pár centimetrov navyše alebo menej (od ideálneho parametra) nahradiť utiahnutím alebo povolením pásu.
Obvod lakťa - je nutné použiť pri výbere správnej veľkosti lakťových ortéz. Meriame lakeť uvoľnený, uvoľnené svaly, presne v ohybe. Trochu problematický je výber typu ortézy, či pohyb umožňujúci alebo dokonale fixujúcu, obmedzujúcu - prvá totiž, viac menej vylučuje druhú a naopak.
Obvod zápästia - je potrebný údaj, ak chcete mať zápästnú ortézu, ktorá vám bude presne sedieť, inak vám veľmi nepomôže.... so zápästím je trochu problém, musíte sa rozhodnúť a nájsť kompromis medzi fixáciou (ktorá znamená obmedzenie pohybu) a dostatočnou voľnosťou pohybu (ktorý zase vylučuje väčšiu fixáciu). Pozor, u niektorých ortéz sa veľkosť určuje podľa obvodu dlane, nie zápästia.
Obvod hrudníka - využijete pre stanovenie správnej veľkosti niektorých chrbtových alebo ramenných ortéz, pochopiteľne meriate hrudník uvoľnený nejde o maximálnu alebo minimálnu vitálnu kapacitu pľúc.
Obvod pása - klasická miera, potrebná pre správnu veľkosť chrbtových ortéz a bedrových pásov; ani nafúknuté a najedené brucho, ani po týždennom pôste.