Kamenec – tradičný prírodný dezodorant
Kamenec bol po dlhé roky používaný na strednom a ďalekom východe ako dezodorant a jednoduchý antiperspirant. Bol tiež používaný po holení, pri kožných poraneniach, pre svoje schopnosti zastaviť krvácanie. Kamenec je použitý aj v našich dezodorantoch pre svoje antibakteriálne schopnosti, ktoré pomáhajú znižovať množstvo baktérií na pokožke. Sú to baktérie, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach. U niektorých osôb, pôsobí dokonca ako antiperspirant.
Pravda o kamenci a hliníku
Mnohí ľudia sú zmätený z názvu Potassium alum, pretože alumínium (hliník) pôsobí veľmi zle na naše zdravie. Alumínium (hliník) je tretím najviac sa vyskytujúcim prvkom na našej planéte. Denne ho prijímame v strave a vode. S nízkymi koncentráciami sa telo dokáže jednoducho vysporiadať. Alumínium nie je výhodný pre život organizmov v tele a preto sa vyhľadávajú rôzne zvlášť účinné prírodné formy Alumínia a jeho soľné deriváty, ktoré by prešli telom bez následku. Veľmi často využívaný Aluminium Chlorohydrát je syntetickou ingredienciou v antiperspirantoch a dezodorantoch pre svoju schopnosť upchať póry v podpazuší a predchádzať tak poteniu. Bolo zaznamenaných viacero spojitostí s rakovinou prsníka a Aluminiom Chlorohydrátu, ale zatiaľ bez hodnotného dôkazového materiálu. Niektoré štúdie predpovedajú koniec používania tejto látky, nakoľko bol zistený súvis medzi rakovinou prsníka a používaním dezodorantov/antiperspirantov.
Bezpečný a efektívny prírodný dezodorant
Kamenec má dlhú históriu bezpečného používania ako súčasť dezodorantov a je tradičnou alternatívou oproti dnešným moderným dezodorantom. Náš prírodný kryštálový kamenný dezodorant je vyrobený z pevného kusa krištáľu kamenca, ktorý je získavaný ťažbou.
Kľúčové rozdiely medzi kamencom a alumíniom chlorohydrátom
Pochopiteľne lepší
Kamenec použitý v našich dezodorantoch sa vyskytuje v prírode, kdežto Aluminium Chlorohydrate je syntetický produkt vyrábaný chemickou cestou.
Výhody potenia sa
Telo sa potí prirodzene, čím sa čistí a vylučuje z tela rôzne nadbytočné látky. Potíme sa pri horúčke kedy sa telo čistí od odpadových látok. Kamenec neupcháva póry a umožňuje sa telu dostatočne čistiť cez potné žľazy. Svojou antibakteriálnou funkciou pôsobí efektívne ako dezodorant a zároveň ako čiastočný antiperspirant.
Deodorant a antiperspirant – skutočný rozdiel
Aluminium Chlorohydrate je aktívna antiperspirantná zložka, ktorá ponúka vysoký stupeň ochrany proti poteniu a nízky stupeň protizápachovej ochrany. Je preto používaný vo väčšine antiperspirantoch. Kamenec má veľmi nízku ochranu proti poteniu, ale oveľa väčšiu protizápachovú funkciu.
Ako funguje Aluminium chlorohydrát
Tým je myslené ako funguje, keď ióny hliníka vstúpia do buniek ktoré lemujú potné žľazy na vrchnej časti pokožky. Keď hliník spolu s vodou vstúpi do buniek spôsobí to, že bunky sa začnú nadúvať a upchajú potné žľazy. Zároveň je tam aj obmedzené množstvo vody, ktoré môže každá bunka prijať. V dôsledku upchatých potných žliaz, sa telo prestane potiť. A to až do vtedy, pokiaľ sa voda pomaly nevytratí z opuchnutých buniek. Tento proces je závislý od počtu iónov hliníka, ktoré sú použité v antiperspirante. Proces keď Aluminium Chlorhydrát zablokuje potné žľazy je popísaný na odbornej stránke Merck Manual (merckmanuals.com), kde bol použitý 6 až 20% roztok Alumínia Chlorhydrátu v čistom roztoku ethyl alkoholu. Táto tekutina blokovala potné žľazy a funkcia blokovania bola najviac efektívna keď bol roztok podaný v noci a pokožka bola stiahnutá polyvinylovou alebo polyetylénovou fóliou. Ráno bola pokožka umytá vodou. Reiber a spol. v roku 1995 taktiež zaznamenal, že Aluminium chlorhydrátová soľ, vytvorí v potnom kanáliku akúsi zátku z hydroxidu hlinitého. Podľa Grave a spol. je ešte možnosť, že hliník obsiahnutý v antiperspirantoch je vstrebávaný do tela cez pokožku, ale táto hypotéza doposiaľ nebola potvrdená.
Prevzaté zo stránky www.cancer.gov – Národný inštitút rakoviny – štúdia rakovina prsníka a antiperspiranty/dezodoranty.
Použité zdroje
- Jones J. Can rumors cause cancer? Journal of the National Cancer Institute 2000; 92(18):1469–1471.
- Darbre PD. Underarm cosmetics and breast cancer. Journal of Applied Toxicology 2003; 23(2):89–95.
- Darbre PD. Aluminium, antiperspirants and breast cancer. Journal of Inorganic Biochemistry 2005; 99(9):1912–1919.
- Harvey PW, Everett DJ. Significance of the detection of esters of p-hydroxybenzoic acid (parabens) in human breast tumours. Journal of Applied Toxicology 2004; 24(1):1–4.
- Darbre PD, Aljarrah A, Miller WR, et al. Concentrations of parabens in human breast tumours. Journal of Applied Toxicology 2004; 24(1):5–13.
- Mirick DK, Davis S, Thomas DB. Antiperspirant use and the risk of breast cancer. Journal of the National Cancer Institute 2002; 94(20):1578–1580.
- McGrath KG. An earlier age of breast cancer diagnosis related to more frequent use of antiperspirants/deodorants and underarm shaving. European Journal of Cancer 2003; 12(6):479–485.
- Fakri S, Al-Azzawi A, Al-Tawil N. Antiperspirant use as a risk factor for breast cancer in Iraq. Eastern Mediterranean Health Journal 2006; 12(3-4):478–482.