Tejpovanie zápästia
Poranenia v oblasti zápästia sú veľmi bežné ako následok najrôznejších športových a voľnočasových aktivít ( loptové hry, kontaktné športy, bodybuilding, hobby aktivity - dielňa, záhrada, a podobne ). Ich prejavy sú tiež veľmi pestré. Všetko závisí na etiológii poranenia. To môže byť od pomliaždenia, cez distorziu, luxáciu až po poškodenie kostných štruktúr zápästia.
Klinický obraz teda býva aj veľmi rôznorodý - bolesť, opuch, obmedzenie hybnosti, kĺbový výpotok, hematóm, môže dôjsť k útlaku prívodných ciev a ischémii, objavujú sa aj neurologické príznaky pri postihnutí nervov. Aplikáciou kineziotejpu, v akútnej fáze lymfatickou korekciou cez miesto postihnutia, zlepšujeme vstrebávanie opuchu, eventuálne redukujeme chronický opuch. Ďalej môžeme technikou funkčnej korekcie stabilizovať poranený segment, optimalizovať jeho hybnosť, čím výrazne znižujeme bolesť.
AKÚTNE ŠTÁDIUM
V akútnej fáze aplikujeme lymfatickú korekciu. Kotvu tejpu aplikujte proximálne od miesta opuchu či hematómu, lepte v pretiahnutom segmente s napätím 0-20%.
POSTAKUTNE ŠTÁDIUM
Môžete zvoliť aplikáciu základnej inhibičnej techniky na flexory zápästia a prstov k redukcii spazmov vzniknutých po zranení ( záleží na mechanizme vzniku poranenia a vašom vyšetrení; môžete ovplyvňovať aj extenzory ).
Aplikácia väzivovej korekcie na dorsum zápästia. V neutrálnej pozícii aplikujte kineziotejp s napätím 75-100% v kombinácii s tlakom smerom palmárnym k podpore ligamenta zápästia. Konce tejpu priložte bez napätia v pretiahnutom segmente do dorzálnej flexie ( koľko poranenie dovolí ).
Aplikujte funkčnú korekciu k obmedzeniu rozsahu pohybu do flexie alebo extenzie ( v závislosti na mechanizme vzniku ).
Celková aplikácia pri poranení zápästia v postakutnom štádiu. Cieľom je eutonizácia postihnutých svalových skupín a stabilizácia zápästia.
Potrebný materiál, aby ste to mohli zatejpovať zápästie je tu
Zdroj:
KOBROVÁ, J., VÁLKA, R. Terapeutické využití kinesio tapu. vyd. Praha: Grada Publishing a.s., 2012. 160 s. ISBN 978-80-247-4294-6