Vedľajší účinok – ohrozenie zdravia!
Vedľajší účinok – ohrozenie zdravia!
Prajeme si navzájom pevné zdravie, no na druhej strane si ho nevedomky podlamujeme.
Zamysleli ste sa niekedy, s čím pracujete? Alebo s čím pracujú Vaši zamestnanci? Stlačená cena za Vašu prácu, Vás môže uberať o možnosť pracovať s kvalitným masážnym prostriedkom. Takéto uskromňovanie, sa môže prejaviť na Vašom zdraví a následnej práceneschopnosti.
Každá doba prináša svoje príjemné aj nepríjemné stránky. Žijeme v dobe konzumu. Veľa, rýchlo, lacno, nádherné ... samé superlatívy. Chceme nakúpiť veľa a za relatívne lacno.
No viete, či ste nedostali mačku vo vreci? Tou mačkou vo vreci sú aj masážne produkty. Masážne emulzie, masážne krémy a masážne oleje. Lákavá cena, známa značka, veľmi pekná vôňa, chladivý alebo hrejivý účinok. Je toho veľa, podľa čoho si vyberáme svoje masážne produkty. No len málo kedy sa zamýšľame nad tým, s čím pracujeme každý deň.
Čítate si na etiketách tie malé písmenká, ktoré tvoria slová za cudzím slovom: Ingredients? To je to, s čím pracujete.
Sú to vaše ruky, ktorými pomáhate klientovi. No sú to aj vaše ruky, cez ktoré každý deň do tela vstrebávame látky, ktoré nám pri dlhodobom užívaní ubližujú.
Cena na úkor kvality? Pravdepodobne hazard s vlastným zdravím
Samozrejme nie vždy platí, že čo je drahé musí byť aj kvalitné a čo je lacné je zlé. A v nie málo prípadoch je to aj pravda, nakoľko veľmi často je za cenou hlavne značka a pekný obal.
Určite nikto nechce vyrábať a ponúkať škodlivé produkty a tak sa producenti snažia držať v normách a ponúkať svoje výrobky s ich vlastnou receptúrou, v ktorej je množstvo ingrediencií – zložiek, v tajnom pomere. No niektoré z týchto zložiek majú zároveň pochybné účinky na náš organizmus. V snahe ušetriť, siahame po lacnejších masážnych prostriedkoch. Veď prečo nie? Klient sa nesťažuje a Vy ste spokojný, veď to vonia a kĺže to.
Chcete pracovať bez obáv o svoje zdravie?
Chtiac – nechtiac sa musí naše telo dennodenne vysporiadať s príjmom rôznych chemických látok, ktoré sa nachádzajú všade vôkol nás, počnúc rannou hygienou, potom vlastným pracovným prostredím a končiac večernou hygienou.
A preto je veľmi dôležité, aby ste si pri práci svoj organizmus ešte viac nezaťažovali a pracovali s kvalitnými produktami, ktoré nezaťažia Vaše zdravie.
Všimli ste si svoje ruky? Ruky svojho kolegu alebo bývalého spolužiaka? Na rukách môžete vidieť, s čím ruky pracujú.
Aj pri práci terapeuta a maséra sa môžeme stretnúť s chorobami z povolania.
Parafín – skĺznosť na prvom mieste
Najčastejšie používanou a najobsiahlejšou zložkou masážnych olejov a emulzií je parafín. Parafín zabezpečuje skĺznosť počas celej masáže.
Keďže parafín je vyprodukovaný z ropy, veľmi záleží na stupni jeho filtrácie – čistoty. Najkvalitnejší parafín je parafín vo farmaceutickej kvalite, ktorý je špeciálnym postupom zbavený aromatických uhľovodíkov. Čiže splňuje najprísnejšie požiadavky na čistotu. Samotný parafín je olej, ktorý pokožku robí mastnou.
Pri častom používaní parafínu však vzniká efekt, kedy si pokožka zvyká, že je mastná a prestáva si tvoriť svoj prirodzený maz. Následne vzniká pocit suchej pokožky. A čo spravíme? Nakrémujeme si ruky krémom, ktorý tak isto obsahuje parafín. A už sme v začarovanom kruhu.
Prečo BEZ parabénov?
Veľmi často sa polemizuje, či pridávať, alebo nepridávať parabény do kozmetiky. Parabény sa najčastejšie používajú pre ich vlastnosť predĺžiť trvanlivosť výrobkov.
Neustále sa prezentujú štúdie o ich vplyve na náš organizmus, nakoľko tieto zložky boli častokrát nahromadené v ľudských nádoroch. Doposiaľ bolo zistené, že majú rovnaké vlastnosti a aj podobné chovanie ako ženský hormón estrogén. Pravidelný a zvýšený príjem parabénov má negatívny dopad na naše hormonálne funkcie a celý endokrinný systém. V kombinácií s inými estrogénnymi látkami môžu zvýšiť rozvoj rakoviny kože.
Staré pravidlo vraví: „Všetkého veľa škodí“. Ale ak nevieme škodlivosť vyvrátiť, alebo potvrdiť je namieste otázka: „Prečo sa tomu radšej nevyhnúť, keď nám to môže uškodiť?“
Skryté jedy, o ktorých veľa nevieme - sladká nevedomosť
Predpokladáme, že všetky nižšie spomenuté látky, ktoré sú v masážnych produktoch – sa tam nachádzajú v množstve, ktoré povoľujú aktuálne normy, ale prečo ich akceptovať v zložení, keď si môžem vybrať produkt bez týchto látok a normy, ktoré platia dnes budú len prísnejšie?
Veľa masážnych prostriedkov obsahuje chemické látky, ktorých samotný účinok a ich kombinácie s inými látkami majú zdraviu škodlivý účinok.
Napríklad chemická látka Chloroacetamide.
Je to látka, ktorá je v niektorých krajinách zakázaná, pretože Chloroacetamide bol klasifikovaný ako mutagénny a reproduktívny toxín. Slúži ako konzervant a v poľnohospodárstve sa používa ako herbicíd na ničenie buriny. V kozmetike sa často kombinuje so zložkami, ktoré zvyšujú jeho vstrebateľnosť cez pokožku a tým veľmi ľahko vstupuje do nášho tela.
Medzi často používanými látkami s ktorými sa kombinuje a pomáhajú mu vstrebať sa cez pokožku, sú: Propylene Glycol, Dipropylene Glycol, skupiny látky PEG/PPG, skupiny látky Ceteareth, Disodium EDTA, Isopropyl Myristate a iné.
Ďalšou často sa vyskytujúcou zložkou v masážnych výrobkoch je Triethanolamine ( alebo TEA). Táto látka má mutagénne vlastnosti a spôsobuje starnutie pokožky. Krém s obsahom tejto látky by sa nemal dostať do blízkosti očí, úst, pretože sa veľmi dobre vstrebáva do tela a sú dokázané jeho karcinogénne účinky. Mnohé krémy ho obsahujú v kombinácií s látkou 2-Bromo-2-Nitro-1,3-Diol ( alebo Bronopol), aj keď táto kombinácia by sa nemala vôbec vyskytovať kvôli vysokej karcinogénnej vlastnosti. Samotná látka Bronopol je pre ľudskú pokožku toxická a má karcinogénne vlastnosti.
Nemenej známou a častou látkou je Sodium Benzoate, ktorá poškodzuje ľudské DNA. Sodium Benzoate sa zvykne kombinovať aj s vitamínom C a práve touto kombináciou sa Sodium Benzoate mení na karcinogénny Benzen.
Tieto vyššie spomenuté látky sú len niektoré z mnohých zložiek, ktorých škodlivosť je preukázaná a sú bežne obsiahnuté v kozmetických prípravkoch.
Veľmi často nájdete v kozmetických produktoch látky na báze formaldehydu, sulfáty, acetáty a ďalšie škodlivé látky. Rôzne zložky a ich vzájomné kombinácie dodnes nie sú preskúmané a sú stále v obehu.
Nenaleťte lákavej vôni
Pekná vôňa nás vie častokrát zlákať. No, čo sa za ňou skrýva?
Za účelom presvedčiť zákazníka sa pridávajú do masážnych prostriedkov arómy a zvýrazňovače aróm. Zriedkakedy majú tieto vône prírodný pôvod. Zväčša sú to chemické látky, ktoré sa poľahky do tela vstrebávajú cez pokožku alebo pri ich vdychovaní. Následne spôsobujú rôzne alergické reakcie a môžu pôsobiť až toxicky.
Aby si to neodnieslo naše zdravie
Vzali sme si zloženie emulzií a olejov pod drobnohľad a ponúkame Vám len overené produkty, ktorých zloženie je v súlade s našou filozofiou - pracovať s kvalitným produktom, chrániť si zdravie a aj zdravie Vášho klienta. Dbáme o to, aby zložky a ich vzájomné kombinácie vyhovovali zdravotným požiadavkám a zároveň poskytovali skvelú skĺznosť a efektivitu pri práci.
Týmto článkom nechcem nikoho vystrašiť, ale chceme urobiť osvetu. Zdravie máme iba jedno a len na nás záleží ako k nemu budeme pristupovať.
Aby prianie pevného zdravia bolo myslené vážne, musíte prehodnotiť svoje priority a viac si zdravie vážiť. Následná investícia do ochrany zdravia, bude zrkadlom Vašej snahy.
V texte boli použité vlastné skúsenosti a poznatky z týchto zdrojov:
- http://www.cosmeticsdesign-europe.com/Regulation-Safety/France-bans-use-of-chloroacetamide-in-cosmetics
- http://www.safecosmetics.org/get-the-facts/chemicals-of-concern/parabens/
- https://www.annmariegianni.com/top-10-toxic-skin-care-ingredients/
- http://www.tech-faq.com/paraffinum-liquidum.html
- https://www.naturallysavvy.com/eat/this-is-why-sodium-benzoate-is-so-scary